Forum'a Hoşgeldiniz
Düz Dünya ve İklim Mühendisliği Platformu. Değerli fikirlerinizi ve düşüncelerinizi topluluğumuzla paylaşın.
Kayıt Ol

HAARP: POPEYE OPERASYONU

Sezgin YILDIRIM

Kayıtlı Üye
28 Şub 2018
104
5
26
Bursa
#1
ABD, VİETNAM SAVAŞINDA 1967 – 1972 YILLARI ARASINDA GİZLİ OLARAK HAVA DURUMUNU DEĞİŞTİRME UYGULAMASI YAPTI

Gümüş iyodür ve kurşun iyodür kullanarak bulut tohumlama uygulamasının yeni bir şey olmadığı artık anlaşıldı.

ABD ordusu, Vietnam Savaşı’nda bir strateji olarak bulut tohumlama yoluyla jeomühendislik/hava durumunu değiştirme uygulaması yaparak Ho Chi Minh üzerindeki ikmal yollarının yağışlarla çamur deryasına dönmesine yol açtı.

Popeye Projesi/Motorpool/Intermediary-Compatriot gibi isimlerle de adlandırılan POPEYE OPERASYONU Güneydoğu Asya’da 1967 – 1972 yılları arasında gizli uygulanmış bir hava durumunu değiştirme programıdır.

Bu operasyonda bulutlar gümüş iyodür ve kurşun iyodür ile tohumlanmış, bunun sonucunda askeri hedef bölgelerde muson yağışlarının süresi ortalama 30 – 45 gün uzatılmıştır. Aralıksız yağan yağmur kamyon trafiğini yavaşlatmış ve elde edilen bu sonuç nispeten başarılı bulunmuştur. Ancak oluşturulan yağmur ve sonrasında Song Con Nehri yakınlarında meydana gelen sel ve su baskınları yüzünden Son Tay’daki kamptan savaş tutsaklarının nakledildiği ve bu yüzden Ivory Coast Operasyonu’nun[1] kaybedildiği şeklinde bazı suçlamalar da bulunmaktadır.

ABD Eski Savunma Bakanı Robert S. Mc Namara uluslararası bilim camiasının bu uygulamalara itirazları olacağının farkında olsa da, Başkana sunduğu bildiride geçmişte bu tür itirazların ABD’nin ulusal güvenliğini sağlamaya yönelik askeri faaliyetleri durdurmaya bir engel teşkil etmediğini belirtmiştir.

Kimyasalla hava durumunu değiştirme programı Tayland’dan Kamboçya, Laos ve Vietnam’a kadar uygulanmış ve iddialara göre Kongre’de taktik silah olarak kullanılmak üzere hava durumunu değiştirmeye yönelik bir programın varlığını bile kesin olarak yalanlamış olan ABD Savunma Bakanı Melvin Laird’in izni olmaksızın ABD Dış İşleri Bakanı Henry Kissinger ve CIA tarafından finanse edilmiştir.

Bağlantıyı görüntülemek için: Giriş yap veya üye ol.


Kaynak:
Bağlantıyı görüntülemek için: Giriş yap veya üye ol.


[1] Ivory Coast Operasyonu; Vietnam Savaşı esnasında ABD Özel Operasyon Kuvvetleri ve ABD’nin diğer askeri unsurlarınca Kuzey Vietnam’da gerçekleştirilen savaş tutsaklarını kurtarma harekâtıdır.
Bağlantıyı görüntülemek için: Giriş yap veya üye ol.


Çeviri : Özlem Büyükakın